Specialized Allez Sprint – special-special
Vad händer om man för samman den argentisk-spanske konstnären Felipe Pantone, giganten Specialized och det brittiska klädmärket Romance? Följande Allez Sprint deckad med Sram Red eTap, Roval-hjul avrundat med Specializeds egna S-Works delar som pricken över i.
Cykeln kommer att klubbas bort på eBay den 27:e november och vinsten kommer att gå till World Bicycle Relief. Ett gott syfte.
Läs mer om Specialized Allez Sprint här
Läs mer om konstnären Felipe Pantone här
Läs mer om World Bicycle Relief här
Nyfiken, frågvis, vetgirig. Om allt och alla. Antal hjul är inte så noga, men fordon på två och fyra hjul har alltid spelat hårdare, högre och härligare på hjärtats strängar. Intresserad av allt som är intressant i världen. Första cykeln? En metallic-blå GX 2000 med halvmeters limp-sadel. Sedan en TBG, en Miyata, en Bridgestone, ett par Bottechia, en Kona... Och det var innan intresset fick verkshöjd på allvar. Skriver mest om prylar. För det är roligast.